MEDYA

Turkishceramics 11-15 Mart 2019 tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşen ISH fuarına katıldı.

Turkishceramics 11-15 Mart 2019 tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşen ISH fuarına katıldı.

Turkishceramics tarafından 11-15 Mart 2019 tarihlerinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde gerçekleşen ve sektörün büyük fuarı olan ISH’e 103 m2’lik ve 13 firmamızın lavabolarının yer aldığı info-stand ile katılım sağlandı.  Su ve enerji temalarıyla modern banyo tasarımları, sürdürülebilir ısıtma&soğutma teknolojileri ve akıllı ev sistemlerinin yer aldığı fuarda 2500’ün üzerinde firma son teknoloji ve tasarımlara sahip ürünlerini sergilemiştir. 

Fuarda yer alan firmalardan 130’u ülkemiz firmalarına aitken, seramik sektörü özelinde Bocchi, Creavit, ECA Eleks, Ege Vitrifiye, Esvit Lapino, Güralvit, İdevit, Isvea, Sanovit, Seramiksan, Turquaz ve Vitra olmak üzere toplamda 13 firmamız stantlı katılım sağlamışlardır.

Seramik sağlık gereçleri ihracatımız bakımından ana pazarlarımızdan Almanya 2018 yılında 41.8 milyon dolarlık ihracat hacmiyle en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz pazar olmuştur. Seramik kaplama malzemelerine gelindiğinde ise, 2018 yılında ilk defa Almanya pazarı 82.4 milyon dolarlık ihracat hacmiyle yine en büyük ihraç pazarımız olmuştur. Bu durum önümüzdeki yıllarda seramik sağlık gereçlerinin yanı sıra seramik kaplama malzemeleri ürünlerinin de sergilenmesin de yararlı olacağına işaret etmektedir.

ISH Fuarı kapsamında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da fuar ile eş zamanlı sektörel tanıtım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Türk firmalarının ürün görsellerini ve bilgilerini içeren kataloğumuz fuarda dağıtılmış ve büyük ilgi görmüştür.  Şehir içinde verilen 450 adet taksi ilanı ile “Turkishceramics” markası vurgulanırken, firmalarımız ve fuar katılımcılarından olumlu dönüşler alınmıştır. Fuarın üçüncü gününde, üye firmalarımız ve Frankfurt Ticaret Müşavirimiz Tansu Gönendi’nin katılım sağladığı sektör yemeğinde Almanya özelindeki fırsatlar ve sektör sorunları ile çözüm önerileri gündeme gelmiştir.

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem ÇENESİZ ve beraberindeki heyet Alman Seramik Sağlık Gereçleri Derneği (Vereiningung Deutsche Sanitarwiertschaft) Başkanı Jens Wischmann ile işbirliği ve birlikte sektörel çalışmalar yapılması gibi imkanlar için temaslarda bulundular.

Fuar 2021 yılında 22-26 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olup, firmalarımızla gerçekleştirdiğimiz ön görüşmelerde katılımların devam etmesi yönünde iradeler beyan edilmiştir. Aynı şekilde Birliğimiz de mevcut yeri ve tanıtım faaliyetleri ile katılımı sürdürecektir.