MEDYA

European Bathroom Forum Avrupa’da Banyolarda Kullanılan Ürünlerin Su Tüketimlerini Son Kullanıcılara Bildirdi.

European Bathroom Forum  Avrupa’da Banyolarda Kullanılan Ürünlerin Su Tüketimlerini Son Kullanıcılara Bildirdi.

57 Avrupa üreticisi, 9 Ticaret Birimi ve banyo endüstrisi derneklerinden oluşan yeni bir platform olan European Bathroom Forum , 23 Ekim 2017 tarihinde Dudley/İngiltere’de toplandı. Yapılan  toplantıda Avrupa’da banyolarda kullanılan ürünlerin su tüketimlerini son kullanıcılara bildirdi. SERSA Derneği’nden Sn Füsun Yıldırım derneğin EWL su etiketi Türkiye temsilcisi olması sebebiyle bu toplantıların takibini yaptı ve detaylı raporlar hazırladı.

Çeşitli su etiketleri arasında mevcut olan İngiltere menşeli EWL (European Water Label) adlı su etiketinin kullanımı yerine EBF WL (European Bathroom Forum Water Label) kullanılması için yeni bir platform kurulmasını ve banyo alanı için çevresel bir ‘Su Etiketi’ oluşturulmasını teşvik eden bu etiketin amacı, son kullanıcıların su ve enerji tüketimi gibi konularda banyo ürünleri performansı hakkında güvenilir ve güncellenmiş bilgilere sahip olmalarını sağlamaktır.

Almanya menşeli WELL su etiketinin EWL su etiketine olan rekabetinden ve İngiltere’nin AB’den ayrılmasından kaynaklanan bu platform son kullanıcılarına yalnız su sarfiyatını değil aynı zamanda su ile birlikte tüketilen enerji miktarını da bildirmektedir. 

Yeni bir araştırmaya göre, kullanıcıların banyo alanındaki su tüketimi hakkındaki algısı, gerçek kullanımın yaklaşık% 20'sidir. Su Etiketi, sektördeki tüm üreticiler tarafından kabul edilen net bilgi sunarak bu bilginin geliştirilmesini sağlayacaktır. Toplantılara devam edilerek etiketin son şeklini alması planlanmaktadır.